מצלמות גוף מול מצלמות אינפרא אדום

לשני סוגי מצלמות האבטחה, גם אינפרא אדום וגם גוף יש את היתרון והחסרון, אבל בשני המקרים יש לדעת להתאים את המוצר לרצון הלקוח ותנאי השטח והן למחיר עליו רוצה הלקוח לשלם.

1. מצלמות גוף הם המצלמות הראשונות אשר היו בשטח, רובם היו גדולים ורחבים בעבר אבל היום עם יכולת הטכנולוגיה למזער את המצלמות התקבלו מצלמות קטנות יותר.

למצלמות אלו יש יתרון כאשר מגיעים לאיכות התמונה ומרחק הצילום, לרוב בתנאי יום, וכן היכולת להחליף עדשות בהתאם לתנאים בשטח, אבל מצלמות אלו ישנם גם חסרון לא קטן.

א. מחיר היקר של המצלמה שאיננו מורכב רק מהמצלמה אלא גם מהעדשה, שלפעמים מחירו יקר יותר ממחיר המצלמה.

ב. חלק מהמצלמות אינם מוגנות מים ורגישות לשינויים בטמפ, לכן יש צורך בהכנסת המצלמה לבית נפרד, הן מפלסטיק והן ממתכת.

ג. גודל המצלמה בתנאי חוץ עולה בגודלו פי 3 ממצלמה, IR בגלל התוספות (בית נפרד, חיוט, צינור שרשורי) ולכן קל לזהות מצלמות אלו ולהתחמק מהם כבר ממרחק.

ד. בתנאי חושך קשים (כאשר אין ירח או מקום חשוך), מצלמות אלו יתקשו בהבאת תנאי תמונה טובים או בתצוגה נאותה של התמונה למרחק.

בסך הכול מצלמות גוף הינם מצלמות איכותיות, איכות התמונה מסוגלת לעלות על מצלמת IR, אבל מחירה ואיכותה בתנאים שונים אינם יכולים לספק את צרכי הלקוח במיוחד שמדובר בתנאי חוץ ללא תאורה נאותה סבירה או במקומות סגורים וחשוכים.

2. מצלמות IR, הינם מצלמות מהדור "החדש", השיפור שנעשה עם מצלמות אלו הביא לשיפור מערך האבטחה למקומות בהם היה יקר מידי או בלתי אפשרי להתקין מערכות אבטחה CCTV.

מצלמות אלו בניגוד לאחיותם הגדולות יותר, חוברו יחד עם מערך לדים מסוג אינפרה אדום כדי לפתור את בעיית התאורה במקומות חשוכים מאוד.

כמו כל גוף אשר מקבל קרינת אינפרה אדומה, הוא פולט אותה מעצמו, כנ"ל כאשר מרגישים מהקרקע חום , כאשר השמש מחממת אבן ואנו נוגעים באבן הזאת הינה תוצאה של פליטת חום מ אינפרה אדום (IR) , פליטת החום היא פליטת קרני IR שנפלטים מכול גוף.

אותו עקרון קיים במצלמת IR, המצלמה מאירה שטח בשימוש חיישני ה IR ו וכאשר נפלטים קרני ה IR מגוף הם נקלטים במצלמה, (קרינה IR בתדרים אלו איננה מזיקה וקיימת סביבנו כל הזמן).

היתרון הנוסף של מצלמות אלו:

א. מחירם זול יותר לרובם ממצלמות גוף + בית + עדשה.

ב. ישנם מצלמות IR בעלות עדשה כפולה שנועדות לאיזורי לילה לטווחים גדולים יותר ועלותם עדיין זולה ממצלמה גוף.

ג. אין צורך במיגון למצלמה כי רוב מצלמות ה IR חסינות למים וללחות.

ד. רובם קטנות ונסתרות ולכן קשה להבחין במצלמות אלו ביום, אך בלילה ניתן לזהותם על ידי צפיה ישירות מול המצלמה ניתן לראות את קרני ה IR נפלטות מהמצלמה.

חסרונם של מצלמות אלו הוא לפעמים באורך חיים שמשתנה מיצרן ליצרן, לפעמים יש בעיות עם פולטי ה IR אחרי שימוש ממשוך של כמה שנים והדבר מחויב בהחלפה או הוספת מנורת IR נוספת לאיזור.

יש גם איכויות שונות וסוגי עדשות שונות למצלמה ולכן יש להתאים את סוג העדשה לסוג השטח.

לסיכום

במערך התקנת מצלמות אבטחה הן בשטח סגור והן בשטח פתוח יש להתחשב במספר קרטריונים, בניהם עלות מול תועלת.

במקומות אשר תקציב האבטחה רב ויש צורך בשמירה היקפית לשטחים גדולים ויש תאורה מסביב יש אפשרות לרוב להתקין מצלמות מסוג גוף עם עדשה מתאימה, אך המחיר בתמורתה בהתאם.

כאשר יש מקומות סגורים או מקורים כגון חדר, חצר, מחסן ואין כניסת אור לשטח, יש לחשוב על מצלמות IR, במקום שאין אור יתקשו מצלמות הגוף לתפקד.

בסופו של דבר ,יש לפעול על פי תקציב הלקוח ,אך כמובן להתאים לו את המוצר הטוב ביותר במחיר המתאים ביותר, ולא בהכרח יקר או זול ביותר.

 

ליעוץ ראשוני חינם חייגו - 0508541640